Sınavlara Nasıl Hazırlanmalıyız?

Sanıldığı gibi sınavlara sadece son yıl çalışarak hazırlanılmaz. Eğitim uzun bir maratondur. Başlangıçtan bitişe kadar oyunda olmak önemlidir. İlkokulda eğitimin temelleri atılır. Çok kıymetlidir. Çocuk okuma yazmayı öğrenir, kelimeleri, anlamlı ve doğru cümle kurmayı öğrenir. Sayıları tanır. Aralarındaki ilişkiyi öğrenir. Matematiğin temeli dört işlemin mantığı anlatılır. İlkokulda doğru bir eğitim almamış çocuk çok şey kaçırmıştır. Eğitimde her yıl bir önceki yılın üzerine koyularak ilerlenir. Dolayısı ile bir yıl aldığınız eğitimde anlaşılmayan kısım varsa, ileriki yıllarda aldığınız eğitimde de sorun olacaktır.

Peki etkili bir okul dönemi için ne yapmalıyız?

  • Ders derste öğrenilir. Mutlaka öğretmen konuyu anlatırken iyi dinlemeli, anlaşılmayan kısımlar öğretmene sorulmalıdır.
  • Ev ödevleri sanılanın aksine sizi sıkmak için verilmez, konunun pekiştirilmesi için verilir. Ev ödevleri mutlaka yapılmalıdır.
  • Her gün öğrenilen bilgiler yatmadan önce tekrar edilmelidir. On dakikalık tekrar unutmanın önüne geçer. Araştırmalar gece yatmadan önce yapılan dersin daha zor unutulduğunu ortaya koymuştur.
  • Hafta sonları bol bol önce kazanım sonra yeni nesil soru çözerek bilginizi test etmelisiniz.
  • İyi anlaştığınız bir arkadaşınız ile ders çalışmanız, bu işin daha zevkli olmasını sağlar.
  • En iyi öğrenme öğretmektir. Size soru soran arkadaşlarınıza zevkle yardımcı olabilirsiniz.

Hepsi bu kadar. Bu rutini eğitim hayatınız boyunca uygularsanız sınavlara konu eksiğiniz olmadan gelirsiniz. Tabi ki son yıl normal rutininizden biraz daha fazla çalışmanız, denemeler yaparak seviyenizi ölçmeniz buna göre vitesi biraz daha artırıp azaltmak konusunda size bilgi verecektir. Üzerinizdeki sınav baskısının farkındayız unutmayın elinizden gelen her şeyi doğru bir şekilde yaptı iseniz üzülmeniz için hiçbir neden olmaz.